Blog

Dziecko u okulisty

Jak często badać wzrok dziecka?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ale warto regularnie monitorować wzrok dziecka, zwłaszcza jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy. Jeśli jedno z rodziców ma wadę wzroku, istnieje większe ryzyko, że problem może wystąpić również u dziecka. W takim przypadku pierwsza wizyta u okulisty lub optometrysty powinna odbyć się jeszcze przed ukończeniem przez malucha 12 miesiąca życia. Taki wczesny okres to dobra okazja, by wykryć inne poważne schorzenia, takie jak retinopatia wcześniacza.

Jeżeli dziecko nie wykazuje żadnych objawów problemów ze wzrokiem, rekomenduje się wizytę u specjalisty pomiędzy 2. a 3. rokiem życia. Następnie, dla celów profilaktycznych, warto udać się do okulisty lub optometrysty co około 2 lata. Zdecydowanie zaleca się również przeprowadzenie badania wzroku przed rozpoczęciem nauki w przedszkolu lub szkole.

Jak przebiega wizyta dziecka u okulisty?

Pierwsza wizyta u okulisty może być dla dziecka stresująca, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie było u specjalisty. Sprzęt optyczny może wyglądać dla malucha dość przerażająco, dlatego warto poprosić lekarza lub optyka o wyjaśnienie, jak przebiega badanie. Często specjalista przeprowadza krótką prezentację, by pokazać, że wszystkie urządzenia są bezpieczne i niegroźne.

W przypadku maluchów, które jeszcze nie potrafią czytać, do badania wzroku wykorzystuje się specjalne tablice z obrazkami, takimi jak zwierzątka czy owoce, zamiast liter i cyfr. Po zakryciu jednego oka, okulista lub optometrysta przeprowadza standardową kontrolę.

U dzieci często stosuje się krople rozszerzające źrenice. Zabieg jest bezbolesny, ale może powodować chwilowe pogorszenie widzenia. Ważne jest, by przed zakropleniem wyjaśnić dziecku, że efekt jest przejściowy i minie po krótkim czasie.

Rehabilitacja wzroku dziecka w wieku szkolnym

Dzieci w wieku szkolnym często zaczynają nosić okulary, ponieważ zaczynają wykorzystywać swój wzrok w nowy sposób – intensywnie, zwłaszcza podczas nauki. W domu, podczas zabawy czy czytania, dostosowują odległość przedmiotów do swoich naturalnych potrzeb. W szkole jednak zmieniają się wymagania: dziecko musi odczytać litery z tablicy w oddali lub pisać w zeszycie, co może ujawnić wady wzroku.

Dzieci w tym wieku nie zawsze potrafią wyrazić swoje trudności, dlatego warto regularnie sprawdzać, czy maluch nie skarży się na bóle głowy lub trudności w widzeniu – zarówno w podręczniku, jak i na tablicy. Jeśli zauważysz, że dziecko ma trudności z odczytaniem tekstu lub obrazków w szkole, dobrze dobrane okulary mogą rozwiązać problem i poprawić komfort nauki.