Slide background

Porady

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Za każdym razem zadajemy sobie to pytanie przychodząc po okulary do salonu optycznego. Czym się kierować przy ich wyborze, jaki wybrac kształt, fason, kolor? Oto kilka rad, które napewno pomogą Państwu w dokonaniu właściwego wyboru.

 

Okulary powinny być nie tylko ładne i praktyczne, ale przede wszystkim odpowiednio dobrane do kształtu twarzy. Dobór kształtu oprawki do twarzy jest nie lada wyzwaniem.

 

Zaczynamy od ustalenia kształtu twarzy, a więc:

 

Jeśli masz twarz kwadratową, wybierz okulary lekko zaokrąglone. Najlepiej, żeby były zaokrąglone u dołu, wtedy odwróci to uwagę od żuchwy. Górna część oprawki powinna ułożyć się na linii brwi, dzięki temu optycznie wydłużysz linię szczęki. A w przypadku osób z wysokim czołem okulary umiejscowione na linii brwi optycznie je skracają.

 

Dla twarzy podłużnej istotne jest uzyskanie optycznego zmniejszenia wydłużenia, dlatego wybieraj oprawki lekko zaokrąglone, ale nisko osadzone, tak aby linia okularów wypadała mniej więcej w połowie wysokości twarzy.

 

Twarz owalna jest faworytką urody, ponieważ – przynajmniej w przypadku okularów – pasuje do niej zdecydowana większość oprawek. Więc jeśli Twoja twarz ma owalny kształt, możesz pozwolić sobie na każde okularowe szaleństwo.

 

Osoby o okrągłej twarzy powinny wybrać okulary o kanciastych i prostych kształtach z wydłużonymi szkłami. Tylko w ten sposób są w stanie zmniejszyć  wrażenie krągłości, czy może wręcz pulchności buzi. Ważne, żeby oprawki były delikatne, chociaż w tym przypadku możesz zaszaleć kolorem. Wybierając oprawki w ciemnym, wyrazistym kolorze, wysmuklisz twarz.

 

Na koniec została nam twarz trójkątna – w tym przypadku ważne jest złagodzenie rysów, dlatego wybierz okulary z oprawkami o zaokrąglonej dolnej krawędzi lub zupełnie okragłe. Odpowiednie będą te z delikatną obwódką i prostą pozioma linią, noszone niezbyt wysoko.

 

Oprócz kształtu twarzy, kolejne czynniki, które warto wziąśc pod uwagę to czoło, nos oraz oczy.

 

I tak osoby o szerokim nosie powinny skłonić się ku okularom raczej szerokim z dużym mostkiem w środkowej linni oprawki. Natomisat długi nos optycznie skrócimy okularami z ciemnymi i nisko osadzonymi noskami. Również podwójny mostek skraca wydłużoną linię nosa. Z kolei krótki nos dobrze prezentuje się w okularach z jasnym noskiem.
Wysokie czoło optycznie skrócimy okularami osadzonymi na linii brwi. Dzięki nim będzie się wydawało, że jest znacznie niższe.
Osoby o wąskiej twarzy optycznie ją poszerzą okularami z widocznymi zawiasami.

 

Pamietaj, że dobrze dobrane okulary:

 

  • nie powinny być za daleko lub za blisko oczu, natomiast  pod właściwym katem;
  • muszą być stabilne, żeby nie zsuwały się przy najmniejszym ruchu z nosa, ale też nie za ciasne, żeby się nie odznaczały;
  •  mają zauszniki o długości pozwalającej na dopasowanie do kształtu głowy i stabilne ułożenie;
  • są dopasowane do kształtu twarzy, koloru oczu, włosów i karnacji;
  • powinny mieścić się pomiędzy łukiem brwiowym a kośćmi policzkowymi;
  • Pamiętaj o ochronie – okulary powinny posiadać filtry UV;
  • Okulary powinny odzwierciedlać Twój styl życia.

Warto wiedzieć

Ludzkie oko można z grubsza przyrównać do aparatu fotograficznego, którego obiektyw tworzą dwie soczewki plusowe – rogówka i soczewka. Jako system czuciowy, oko jest głównym narzędziem, dzięki któremu odnosimy się do otaczającego nas świata. To, co tak naprawdę widzimy to nie są obrazy odbite w siatkówce, lecz wynik ich kompleksowego przetwarzania przez ośrodkowy układ nerwowy.

Oto kilka pojęć z zakresu oko-okulary:

 

AKOMODACJA:
jest to zjawisko dostosowania się oka do oglądania przedmiotów w różnych odległościach. Dostosowanie to polega na odpowiednim doborze ostrości widzenia.

 

NADWZROCZNOŚĆ (hipermetropia):
zaburzenia w widzeniu zarówno z daleka ( przy dużej nadwzroczności) jak i z bliska, kiedy akomodacja jest zwolniona. Obrazy z nieskończoności tworzone są w obszarze za siatkówką.

OSTROŚĆ WZROKU:

zdolność oka do rozpoznawania symboli i liter o określonej wielkości.


ROGÓWKA:
przezroczysta przednia część oka, która wygląda jak szkiełko w zegarku. Bogata w zakończenia nerwowe.


SIATKÓWKA:

tkanka nerwowa odbierająca wrażenia wzrokowe tak jak ekran w kinie. W takiej formie obrazy przekazywane są do mózgu za pomocą nerwu wzrokowego.

 

SOCZEWKA:
żywa soczewka oka. Umieszczona jest za tęczówką i częściowo widoczna przez źrenicę. Jej zadaniem jest skupienie promieni światła na siatkówce. Przezroczysta z początku, z wiekiem traci na przejrzystości.

 

STARCZOWZROCZNOŚĆ (prezbiopia):
zmniejszenie zdolności widzenia z bliska. Występuje zazwyczaj u osób po 40-stce i jest skutkiem naturalnego procesu starzenia się soczewki.

 

ŚWIATŁOWSTRĘT:
brak tolerancji na światło.

 

TĘCZÓWKA: 
kolorowa część oka, którą często chcielibyśmy zmienić. Działa jak rodzaj przysłony o zmiennej wielkości w zależności od różnych czynników, w tym intensywności światła.

 

ZAĆMA:
proces mętnienia soczewki, który sprawia, że widzenie jest zamazane i nieostre.